Projekty ze zlínského kraje, které se snaží o lepší svět

Zlín a okolí rozhodně není jen o průmyslu. Na první pohled může zdát, že přijíždíte do kraje plně orientovaného na průmysl. V kraji ale vzniká spoustu projektů, které se snaží pomoci přírodě a světu. Které to jsou? 

1. Kovozoo

Ve Staré Městě u Uherského Hradiště se nachází výjimečný projekt. Nese název Kovozoo a už to samotné hodně napoví. Snaží se recyklovat kovový odpad tak, že z něj tvoří sochy zvířat, postav a jiných nečekaných věcí. Tento projekt najdete u hlavní křižovatky na Přerov. Je hodně oblíben především u rodin s dětmi. 

2. Zlínská zoo v Lešné

Zlínská zoo je dle hodnocení mnoha návštěvníků jedna z nejkrásnějších v České republice. Její dominantu tvoří zámek s překrásným parkem uprostřed zoologické zahrady. Neustále přidávají nové expozice. Pyšní se také odchovy mnoha ohrožených zvířat. Kvalita práce se odráží na návštěvnosti, která stabilně roste již několik let po sobě. Z tohoto důvodu bude vedení zoo přistavovat nové parkoviště.

3. Květná zahrada u zámku Arcibiskupského zámku v Kroměříži

Projekt, který se snaží ukázat rozmanitost přírody. Překrásná květinová udržovaná zahrada u Arcibiskupského zámku každoročně láká desetitisíce návštěvníků. Najdete zde i naučné stezky, komentované prohlídky a dva botanické skleníky pro pěstování cizokrajných rostlin.

4. Bezobalové obchody

Jako houby po dešti roste počet bezobalových obchodů ve zlínském kraji. Jen ve Zlíně se nachází minimálně dva. Jeden další v Uherském Hradišti a Uherském Brodě. Proč jsou bezobalové obchody nyní tak populární? Lidem už začíná vadit množství obalů při nakupování. Vše je v sáčcích, které jsou mnohdy na potraviny zbytečné. Poté se musí recyklovat a nebo při horším končí na skládkách. Proto někteří preferují právě tyto bezobalové obchody, ve kterých si do svých nádob nasypete to, co zrovna potřebujete. Často se zde prodávají ořechy, semínka, rýže, sušené plody na váhu. 

5. Malé farmy

Venkovská příroda hornatého Slovácka přímo vybízí k založení vlastních farem pro chov zvířat v jejich nejpřirozenějším prostředí. V okolí Zlína a Uherského Hradiště najdete několik farem, kde si můžete po domluvě přijet na čerstvé mléčné výrobky, vejce, či dokonce maso. Například Farma Salers ve Veletinách u Uherského Hradiště chová masný skot plemena Salers, které má velmi chutné maso. Krmí zvířata přirozenou stravou = v naprosté většině trávou, senem a občas dokrmují jádrem. Maso z takových zvířat je rozhodně zdravější nežli z krávy, která stála celý život ve stáji.  Máte tip na další zajímavé projekty na Slovácku? Dejte nám vědět a my je rádi přidáme do seznamu. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *