3 místa, které nevynechejte při návštěvě Zlínského kraje

Zlín a Slovácko je spjato s dlouhou historií folklóru, lidových tradic, vína, ale také lehkého průmyslu za První republiky, kdy je tento region spjat s personou Tomáš Bati. Jaké památky bohatá historie zanechala? A která místa stojí rozhodně za navštívení? 

1. Zlínské baťovské domky a areál Baťových závodů

Malé domky postavené pro pracovníky výrobny obuvi v sobě skýtají historicky architekturní skvost. Čtvrť neomítnutých cihlových jedno a dvojdomků je neodmyslitelnou částí Zlína. Stačí projet tímto krajským městem a ihned poznáte, že se zde v minulosti odehrávalo něco významného. 

Hlavní průtah Zlínem je lemován továrnami, které dříve složily jako výrobní prostory koncernu Baťa, který vyráběl boty pro každého. Dnes již se zde vyrábí minimum bot a tak se lukrativní nemovitosti v centru Zlína rekonstruují a mění se jejich dispozice na menší obchody, kanceláře, restaurace a kavárny. 

Za zmínku také stojí Dům Tomáše Bati – minimalistická prosvícená prosklená krychle stojící uprostřed parku slouží jako památník tohoto velkého průmyslníka z přelomu minulého století. 

2. Centrum Uherského Hradiště

Malebné centrum okresního města Uherské Hradiště, které se nazývá také Srdce Slovácka, stojí rozhodně za navštívení. Dominantou centra jsou dvě náměstí. Na hlavním náměstí se nachází kostel Zvěstování Panny Marie, ve kterém se konají jak běžné mše, tak i různé koncerty sborů a cimbálových muzik. Například slavného Hradišťanu.

3. Příroda kolem Uherského Brodu

Pokud se vydáte dále na východ nemůžete minout na kopci tyčící se Uherský Brod. Za Uherským Brodem začínají pravá slovácká vrchovina, zvaná Chříby. Je zde mnoho krásných výhledů, přírodních krás a malých památek.  Jednou z nich je i bývalý zámek Pepčín, který byl vybudován v lesích mezi Uherským Brodem a Vlčnovem. Bohužel se o něj památkáři příliš nestarali a kombinace přírody a lidské chamtivosti způsobily, že již tento zámek neexistuje a jako památka souží pouze znázorněné základy na původním místě zámku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *